Ev projeleri incelendiği zaman, en dikkat çekenlerden birisi de TOKİ projeleridir. Bu projeler, insanlara uzun vadede ev sahibi olma imkanı tanır. Çok gelirli olmayan ve emekli olan kişiler, bu proje kapsamında ev sahibi olabilirler Bugüne kadar yapılan TOKİ projelerden pek çok ev sahibi vardır. 4 binden fazla daire olan TOKİ’lerden ev sahibi olabilmek için, bazı şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartlar yerine getiriliyorsa, o kişi TOKİ üzerinden ev sahibi olabilir.

TOKİ’den Ev Almanın Avantajları

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler, mutlaka bu projeyi incelemelidir. İnceleme sonrasında ne kadar avantajlı olduğunu, kendi gözleriyle de görebilir.
TOKİ’den ev alan kişiler, şu avantajlara sahip olurlar;
TOKİ’den ev almanın en önemli avantajları arasında, %20 peşinat sonrasında herhangi bir masraf oluşturmamasıdır. Bu avantaj büyük bir kolaylık sağlar.
Taksitlere bölme imkanı sunmasından dolayı, diğer harcamalara da izin verir.
Kiradan kurtulmaya ve mal sahibi olmaya yardımcı olur.
Kredisiz ev alma gibi kolaylıklar sunar.
%80’lik kısım vadelere bölünerek ödenebilir.
Kişiye özel ödeme planları düzenlenebilir.
Bu avantajları göz önünde bulundurulduğu zaman pek çok kişi bu yönteme başvurur. Düzenli ödemeleri sonrasında da ev sahibi olabilir.

Kimler tekiden Ev Alabilir?

TOKİ’den ev almak bir hayalden ibaret değildir. Taksitle ev almak isteyen kişiler, başvuru yaparak ev sahibi olma şansı yakalayabilir. Fakat bu projeye katılabilmek içinde bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bunlardan en önemlisi, projenin olduğu şehirde 1 yıldan az olmayacak şekilde ikamet edilmesidir. Ayrıca TC vatandaşı olmak da şartlar arasında yer alır. Başvuru yapacak kişilerin üstünde herhangi bir arsa ya da ev olmamalıdır. Ev sahibi olmak isteyen kişi kimse, başvuruyu o yapmalıdır. Bu şartları taşıyan kişiler, TOKİ ile ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirebilir.

TOKİ İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Peşinatsız ev alma hayalleri kuran kişiler bu hayallerini askıya almalıdır. Çünkü TOKİ az da olsa bir peşinat isteyerek ev sahibi yapar. TOKİ için başvuru şartları taşıyan kişi, E-Devlet üzerinden başvuru yapabilir. Başvuru yapacak kişinin, başvuru süresini takip etmesi çok önemlidir. Başvuru süresi kaçırılırsa ve başvuru şartları taşınmıyorsa, bir süre daha ev sahibi olmak için beklenmelidir.