Konut kredisi ile ev satın almak isteyenler, bankalara başvurarak uzun yıllar kira ödemek yerine kredi ödemeyi tercih ediyorlar. Yapılan bu başvurular her ne kadar uzun bir prosedür ve belli oranda faiz ile ödeme durumu gerektirse de, sonucunda kendi evlerinde oturarak kira ödeme derdine son veriyorlar. Alınacak kredinin şartları, aylık ödeme, faiz oranı ve geri ödeme tutarları ise bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor.

Konut Kredisi Ticari Krediye Verilir mi?

Ev sahibi olmak isteyenler, kredi çekerken en çok konut kredisi hesaplama yöntemini araştırırlar. Ödenecek masraflar, faiz tutarı ve geri ödeme tutarı bu hesaplama sayesinde tespit edilir ve kişi buna göre aylık ödeme tutarını görebilir.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de konut kredisinin sadece bireysel müşterilere mi verildiğidir. Bankalar almış oldukları kararlar doğrultusunda ticari kredi amacında alınan kredilerin sadece ticari amaçlarla kullanılmasını öngörmüştür. Buna göre ticari kredi çekerek ev sahibi olmak söz konusu değildir. Ev sahibi olunması için bireysel müşteri olunmalı ve belli evrakların teslim edilmesi gereklidir.

Ticari Kredi ile Bireysel Kredi Arasındaki Fark

Ticari krediler, sadece ticari faaliyet gösteren ve kapanmamış, aktif olarak çalışan şirketlere verilen kredilerdir. Burada şirketin mali durumu, önceden çektiği kredi varsa ödeme durumları ve şirketin finansal risk durumu incelenerek banka kredi onay kararı verir. Bu kredileri, farklı dallara ayırarak farklı ödeme çeşitleri, geri ödeme tutarı ve faiz oranları ile sunabiliyorlar.
Bireysel kredi ise, kişinin ihtiyaçlarına ve yapacakları ev ya da araba gibi yatırımlara yönelik kredilerdir. Ayrıca vade süresine göre, faiz oranları ve geri ödeme tutarları da değişkenlik gösterir. Bununla birlikte, konut kredisinde birçok banka evin satış bedelinin belli bir tutarının peşin olarak, kalanının kredi ile tamamlanarak ödenmesini talep edebiliyorlar. Bu durumda alınacak masraflar ve faiz oranlarında olumlu yönde azalmalar söz konusu olabiliyor. Senetle ev alma gibi düşünülen aylık ödeme yapılması gereken bu kredilerde kişinin kredi notu ve mali durumu büyük önem kazanır.