Ev sahibi olmak isteyen kişiler konut kredisi başvurusunun ardından ilerleyen zamanlarda oldukça avantajlı bir fırsat ile refinansman seçeneğini kullanarak düşük faizli kredi ile yüksek faizli borcunu kapatabilir. Bu durumda düşük faiz ile yeni bir borç edinmiş olur. Aylık ödeme limitini düşürerek rahatlamaya yönelik bir tercih yapmış olur.
Kredi yapılandırma ise kişinin borcunu geri ödemede zorlandığı durumlarda başvurduğu bir yöntemdir. Kredi yapılandırma işleminde güncel borç değişmez veyahut tamamen kapatılmaz. Sadece borç düşük faiz oranları işlenerek tekrardan taksite bölünür. Refinansman da ise güncel borç kapatılırken yeni bir borç elde edilir.

Refinansmandan Yararlanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde birçok banka veyahut kuruluşlar kiracıya ev adı altında finansal destek yardımı sağlamaktadır. Bu yardım sonrasında ana paranın üzerine belli başlı faiz oranları uygular ve geri talep eder. Kişilere ilk başta konut kredisi başvurusu mantıklı gelse de daha sonralarda ödemede zorluklar yasayabilir. Bu durumda refinansman avantajından faydalanabilir. Refinansman yapmadan önce mutlaka kâr payı ve zarar payı hesaplanmalıdır.
Refinansman sırasında aylık ödeme limitini düşünerek hareket etmek gerekir. Faiz oranlarının düşük olmasının yanı sıra refinansman sırasında bankaya ödenecek olan ücretlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırma yapmadan refinansman desteği almak bazı durumlarda avantaj yerine dezavantaj yaratabilir. Refinansman desteği almadan önce bankalar ile görüşülmeli ve doğru bir şekilde hareket edilmelidir.

Senetle Ev Konusunda Kredi Yapılandırma Avantajları Nelerdir?

Senetle ev sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak güncel borçlarını düzenli ödüyor olması gerekir. Bu durumda aksaklık yaşanmış aylık taksitleri düzene sokmak için kredi yapılandırma işleminde başvurulur. Kredi yapılandırma işlemi aylık taksitler uzayacak ve ödeme miktarında düşüş olacaktır. Bu sayede kişi borcu öderken zorluk yaşamayacak taksitlerinde aksama olmayacaktır.
Kredi yapılandırma işleminde hesaplama yapmak oldukça önemli bir noktadır. Kişinin kendi hesabına uygun olarak yapılandırma taksitlerini belirlemesi gerekir. Kredi yapılandırma işlemi sırasında bankalar komisyon ücreti talebinde bulabilir. Bu durumda kişinin kâr elde edip etmeyeceğini düşünerek hareket etmesi gerekir.
Yüksek komisyon ödeyerek avantaj yerine dezavantajlardan faydalanmak senetle ev sahibi olmak isteyen kişileri zarara uğratabilir.