Peşinat ön ödeme anlamında kullanılan bir kelimedir. Önden peşin alınan ve toplam ödemeden düşülen rakamdır. Bunun için birçok alanda kullanılır. Ev konut kredisi konusunda da en çok karşı karşıya kalınan sorunlardan biridir. Çünkü bankalar ev alacağınız rakamın tamamına kredi vermez. Belli bir oranda ön ödeme yapmanız gerekir.
Ön ödeme yapılması ileride borcun çoğalmasını veya ödeme sorunu olmasını da önlemek adına alınan bir önlemdir. Bazı ev projelerinde de peşinat alınması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama yaptığınız araştırmalar sayesinde size uygun olan ve faiz ödemeniz gerekmeyecek projeleri de bulabilirsiniz.

Konut Projesi Nedir?

Yüklenici firma tarafından alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan ev veya yaşam alanı projeleri olur. Bu projelerin satışı ise önceden yapılır. Firma finansman olarak müşterilerden aldığı ödemeleri kullanırken aynı zamanda kredi almak zorunda kalmaz. Müşteriler de erken dönemde hem uygun rakamlarla ev alırken hem de ileriye dönük daha karlı adımlar atmış olur. Birikimevim sistemine üye olanlar ise henüz proje halinde olan evleri bile almak için yatırım yapabilir. Sistemle alakalı bilgi alırken aldığınız evi kısıtlayan bir madde olmadığını da görürsünüz.

Birikimevim Sayesinde Alınır Mı?

Henüz proje aşamasında olan ve yatırımcı bekleyen bir ev için sisteme dahil olabilirsiniz. Taksitle ev alma hayaliniz bu evler için de geçerli olacaktır.
Bu yolla:
Faiz ödemeden,
Peşinat sorunu yaşamadan,
Erken dönemde,
Uygun rakamlarla ev almış olursunuz.
Sisteme katılım için ödenen rakam haricinde ek bir masraf da söz konusu olmaz.
Faiz ve Peşinat Konusunda Nasıl Hareket Edilir?
Sistemin faiz ödemesi alma ile uzaktan yakından alakası yoktur. Sözleşmede belirtilen aylık ödemeleri ay sayısı ile çarpınca bile ortaya çıkan rakamın size ödenen toplam rakam olduğunu anlayabilirsiniz. Bir anlamda faizsiz ev kredisi alma şansınız varmış gibi düşünmelisiniz.

Ev Ne Zaman Alınır?

Kurum ve kampanyaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bunun anlamı sistem kurasına katılarak şansınıza çıkan ayda ödeme alabileceğinizdir. Diğer yol ise sabit anlaşılan ve sözleşmeye eklenen ayda ödemenizi almanızdır.