Bir ev satın almak, kiralık evlerde ikamet eden pek çok insanın ortak gayesidir. Fakat günümüz koşullarında peşin parayla ev sahibi olmak o kadar da kolay sayılmaz. Ev almaya karar veren kişilerin aklına gelen ilk alternatif bankalardan konut kredisi çekmektir. Ancak bankalardan çekilen konut kredisiyle ev sahibi olabilmek için de bazı koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Bunlardan ilki bir miktar peşinat ödeyebilecek birikime sahip olmaktır.

Banka Konut Kredisi

 

Bununla birlikte taksitle ev almak için tek alternatif bankalardan çekilen konut kredileri değildir. Birikimevim gibi peşinatsız, faizsiz, tasarruflu ev sahibi olma sistemleri de taksitle ev almak isteyen kişilerin alternatifleri arasında yer almaktadır. Tasarruflu ev sahibi olma sistemlerine dahil olmak için yüksek maaş bordrolarına ya da maddi imkanları zorlayacak ödeme planlarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ödeme planları kişilerin ödeyebileceklerini beyan ettikleri rakam üzerinden oluşturulmaktadır. Böylece kişiler, peşinat ödemeden ya da oldukça az bir peşinat ödeyerek, bütçelerini zorlamayan taksit imkanlarıyla ev sahibi olabilmektedir.

 

Senetle Ev

Tasarruflu ev sahibi olma modellerinde sabit ödemeli sistem, erken teslimatlı sistem, serbest sistem gibi birkaç farklı ödeme yöntemi bulunmaktadır. Sabit ödemeli sistemde katılımcıların ödeyecekleri ilk taksitle son taksit aynıyken, erken teslimatlı sistemde, ev teslim alındıktan sonra, artık kira ödeme yükünden bahsedilemeyeceği için taksitlerde bir miktar artış söz konusu olmaktadır. Hangi sistemin tercih edileceği ve taksitlerin sabit olup olmayacağı tamamıyla katılımcıların istek ve beklentilerine bağlıdır. Tasarruflu ev sahibi olma modelleri, senetle ev almak isteyen kişiler ve aileler için en güvenli ve en kestirme yoldur.

 

Taksitle Ev Alma

Bu modelle ev sahibi olan pek çok kişi ikinci evini ya da aracını da gene bu modelle satın almaktadır. Taksitle ev sahibi olmak günümüz koşullarında ev sahibi olmak isteyen kişilerin hemen hemen tek seçeneğidir. Fakat banka kredisi kullanmak herkes için mümkün olmadığı gibi en avantajlı taksitle ev alma yöntemi olduğundan da bahsedilemez. Yüksek faizler, kişilerin boyunu aşan ödeme planları, peşinat verme zorunluluğu gibi pek çok faktör tasarruflu ev alma modellerini, bankalardan konut kredisi kullanmaktan daha cazip bir seçenek haline getirmektedir.