Ev kredisi alarak ev sahibi olmak mümkün. Fakat genellikle bu tür yöntemlerde kredi alırken aynı zamanda evin ipotek edilmesi de isteniyor. İpotek ile evin kullanım hakkı müşteri de olmak kaydı ile ödemelerde meydana gelen sorunlar nedeni ile evin bankaya geçmesi durumu meydana gelebiliyor. Eğer ödemeler tekrar düzene binerse ya da ödemeler sona erir ise bu durumda da ipotek kaldırma işlemlerinin yerine getirilmesi gerekiyor.

İpotek kaldırma işlemleri için bankanın ilgili tapu müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekiyor. Tapu müdürlükleri bankaların kendilerine başvurmalarını müteakiben müşterilere ait olan konutlar üzerinde bulunan ipotekleri kaldırıyorlar. Genellikle bu süreçler 1 ya da 2 hafta içerisinde tamamlanıyor.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak isteyenler merak ettiği konulardan birisi de kredi hesaplamanın nasıl yapıldığıdır. Genellikle kredi hesaplama işlerinde internet siteleri önemli görevler üstleniyor. İnternet siteleri müşterilere sundukları çeşitli hesaplama araçları sayesinde kredi hesaplama ve farklı fiyatları karşılaştırma imkânı sunuyor. Böylelikle müşteriler farklı bankaların kredi oranlarını karşılaştırmalı olarak görebiliyor.
Günümüzde kredi hesaplama araçları aynı zamanda bankaların internet siteleri üzerinden de görülebiliyor. Bankaların internet sitelerine girilerek güncel faiz oranlarını bulabilmek ve aynı zamanda konut kredisi hesaplamak mümkün olabiliyor. Bankalar çeşitli kampanyalar ile belirli müşteri gruplarına uygun faizler ile finansman desteği sunabiliyorlar. Günümüzde birçok banka dönem dönem çeşitli kampanyaları müşterilerin beğenisine sunuyor.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisinde iki türlü konut kredisi göze çarpıyor. Bunlardan birincisi normal konut kredisi diğeri ise ipotekli konut kredisidir. İpotekli konut kredisinde evin ya da konutun banka tarafından ödemeler tamamlanana kadar ipoteklenmesi ortaya konuluyor. Aynı zamanda bu tür ipotekli ödemeler diğerlerine göre daha farklı olabiliyor.
Günümüzde bu tür banka kredileri ile ödeme yapılabildiği gibi, banka dışında faaliyet gösteren finans kuruluşlarının da konut desteği bulunuyor. Genellikle son dönemlerde politika faizinin yüksek olması nedeni ile insanlar konut kredisi için bu tür finans kuruluşlarından hizmet alıyorlar. Ülkemizde konut kredisi kullanmak yerine bu tür finans kuruluşlarından hizmet alan ve konut kredisi hesaplama yerine daha esnek ödeme planları ile ödeme yapan birçok müşteri bulunuyor.