Konut kredilerinde yapılan yoğun devlet teşviklerinin de etkisiyle kirada oturmak yerine taksitle ev alma daha makul olmuştur. Özellikle konutlar için artan kira bedelleri dikkate alındığı zaman, kira ödemek yerine ev kredisi taksiti ödemek daha mantıklı olmaktadır.

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Güncel olarak her bankanın konut kredisi hizmeti bulunuyor. Konut kredilerinde devlet tarafından belirlenen faiz oranları, bankaların diğer şartlarıyla birleşerek vatandaşların hizmetine sunuluyor. Bunun yanı sıra Birikimevim gibi kurumların size sunduğu konut kredisi hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Birikimevim’in sizlere sunacağı faiz oranları, vade seçenekleri ve diğer konut kredisi bedelleri; daha uygun seçeneklerde olabilir. İnternet üzerinden ya da şubeler üzerinden Birikimevim’e ulaşarak kredi başvurularını yapabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

Ev kredilerinde miktarlar diğer kredi ürünlerine oranla çok daha yüksektir. Bu da bankaların kredi kullandırma konusunda daha detaycı olmalarına neden oluyor. Ev kredilerinde en çok dikkat edilen iki nokta kredi sicili ve gelir durumudur. Kredi puanı düşük olan, kara listede olan ya da bankaların kırmızı kalem verdiği kişilerin konut kredisi alması oldukça zordur. Ev konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ayrıca gelir durumunun da belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekir.

Ev Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu, 0 ile 1900 aralığında değişen ve kişilerin kredi sicillerini puansal olarak gösteren bir sistemdir. Belirli risk aralıklarına bölünen bu puanlar, kredi başvurularında son derece önemli bir etkendir. Bankaların faizsiz ev kredisi gibi hizmetlerinden de yararlanmak için söz konusu kredi puanının minimum 1500 olması bekleniyor. 1500’ün altında olan kredi puanları; az riskli, orta riskli ve en riskli şekilde sıralandığı için bu kişiler geri ödemede güvensiz görülebilir.

Ev Kredisinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Ev kredilerini kullanmak isteyen kişilerin, banka şubelerine gitmeden önce hazırlaması gereken evraklar vardır.
Bu evraklar şunlar olacaktır:
Gelir belgesi
Nüfus cüzdanı ya da ehliyet
Kredi başvuru formu
Satın alınmak istenen eve ait tapu
Bu belgeleri tamamlayan vatandaşlar tüm bankalara başvurarak kredi başvurularını tamamlayabilir.