Kiradan kurtulmak birçok insanın hayali olarak öne çıkıyor. Günümüzde birçok insan kendi evini almak için kredi çekiyor ve kullanıyor. Kullanılan bu krediler genellikle uzun vadeli olduğundan aylık ödeme miktarları düşük kalıyor. Bu nedenle de ödemelerde gecikmeler yaşanmıyor. Fakat bazen işler istenildiği gibi gitmiyor. Bu durumda ödemelerin aksadığını görebiliyoruz.
Konut kredilerinin 120 aya kadar vadelendirilmesi ile birlikte aylık düşük miktarlarda yapılan ödemeler zamanında yapıldığında sorun teşkil etmiyor. Eğer ödemelerde aksamalar yapılır ise kredinin yeniden yapılandırılması ya da refinansman yolu ile tekrar elden geçirilmesi gerekiyor. Genellikle bankalar yeniden yapılandırmaya uygun olarak müşterilerin beklentilerini karşılıyor.

Konut Kredisi ve Özellikleri

Ev sahibi olmak isteyen milyonlar için aylık kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmak konut kredisi ile mümkün oluyor. Konut kredileri bankaların uygun faiz oranları uygulaması ile birlikte müşterinin ilgisini çekiyor. İhtiyaç kredileri ile ilgili sınırlar genellikle 36 ay sınırlı olmakla birlikte konut kredisi için ödeme 120 ay olarak taksitlendiriliyor.
Farklı bankalar farklı taksitlendirme prosedürleri uyguluyorlar. Bankaların uygulayacağı kredi üst limitleri merkez bankası tarafından belirlenirken aynı zamanda bankalar bu fiyatlardan bağımsız olarak da çeşitli kampanyalar ile daha düşük kredi faiz oranları uygulayabiliyorlar. Konut kredisinde aynı zamanda krediler istenilen aya kadar bölünebiliyor. Aynı zamanda ipotekli sistem ile bankalar kendilerini garanti altına alıyorlar.

Ev Kredisi Çekerken…

Ev kredisi çekerken bankaların mevcut faiz oranlarını karşılaştırmak yararlı oluyor. Bunun yanında kredi çekerken farklı bankalar değişik uygulamalar yapabiliyor. Aylık ya da iki aylık ödemeler gibi farklı seçenekler olabilirken, farklı meslek grupları için de kredi uygulamaları çeşitlenebiliyor. Bunun yanında kredi çekerken alınan çeşitli masraflar için tüketici hakem heyetlerine başvurabilmek mümkün olabiliyor.
Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise mevcut kredilerin daha düşük kredi faiz oranlarına göre yeniden yapılandırılması olarak öne çıkıyor. Yani mevcut kredinizi çektiğinizde kullanılan faiz oranlarından daha düşük faiz oranları uygulandığında bu faiz oranlarına göre yeniden yapılandırma yapmak mümkün olabiliyor. Ev kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken detaylar bu şekilde sınıflandırılıyor.