Ev alma için devlet katkısı desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin, Türk Lirası cinsinden bir mevduat hesabının ya da katılımın fonu hesabının olması gerekiyor. Bunun için de konut hesabının açılmış olduğu tarihte kişinin kendi adına kayıtlı olan kat mülkiyetli, müstakil tapulu ya da kat irtifaklı tapulu, nitelikli taşınmaz mal sahibi adına, konut hesabının açılamıyor olduğunun bilinmesi gerekir.

Konut hesabına Başvurmak İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Konut hesabı desteğine başvurmak için 18 yaş altında olan kişilerin velileri veya vasisi hesap açtırabilecek. Ayrıca bir kişinin sadece tek bir konut hesabı olabilecek. Ortak olan hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirmeye alınamayacak ve hesaplar bankalar arasında taşınmayacak.

Yurtdışında Yaşayanlar Devlet Desteğinden Yararlanabilir mi?

Yurtdışında ikamet eden vatandaşların, Türkiye’deki bankalardan birinin ikamet ettikleri ülkedeki şubelerinde hesap açtırmaları kabul görmeyecek. Ancak Türkiye’de yaşamak şartı olmadığından dolayı, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da konut desteği alabilecek. Konut hesaplarına ait denetimler, bilgi sistemlerinde mevcut olacağı için Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından denetlenecek.

Konut hesapları ile ilgili tüm bilgileri kurula vermekten tüm bankalar da sorumlu olacak. Bu uygulama içerisinde, konut edinim tarih öncesinde en az üç sene boyunca, aylık olarak en az 250 TL en fazla 2.500 TL yatırılması gerekecek. Ve ödemeler de üçer aylık dilimler şeklinde de yapılması mümkün olacak.

Devlet Katkısından Kimler Yararlanamaz?

Konut Hesabından destek katkısı alabilmek için başvurulan konut dışında başka bir konut edinen kişilere 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle, katılımcının eşinden ve birinci derecedeki akrabalarından satın almış olduğu konutlar için ve devre mülklere devlet katkısı da ödenmeyecek.

Aylık ödeme yapmayı tercih edenler için 3 defadan fazla olmak şartıyla ödemeyi aksatanlar, konut hesabından iki kereden fazla para çekenler ve yatırılması gereken en az tutarın altında ödeme yapanlar devlet desteğinden yararlanamayacak.

Konut hesabının yalnızca Türk Lirası cinsinden olmasını isteyen bu uygulamada sadece bankada hesabınızın olması yeterli değil, düzenli ödemeler yapmanız ve sistem içerisinde en az 3 sene kalmanızı şart koşuyor. Hesabınızda ne kadar birikim varsa devlet yardımından da o derece yüksek faydalanabiliyor olursunuz.

Siz de ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak istiyorsanız Birikim Evim sitesinden yardım alabilir, kendi bütçenize en uygun seçenekten yararlanabilirsiniz.