Ev kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler ya da evi olup, bu güvence altında müşterilere kredi kullanma imkânı tanımak ve bu kredilere kaynak sağlamak maksadıyla, kredi kullanma işlemine, kredi finansmanı denir. Konut finansmanı ise katılım bankaları desteği ile yani faizsiz olarak kullandırılan, konut kredisi türüdür. Katılım bankalarının yanın da finansman şirketleri de bu konu da yardımcı olur.
Konut kredisi ya da mortgage olarak da adlandırılan konut finansmanı işlemi, en kolay şekilde ev sahibi olmak için uygulanan bir sistemdir. Ev satın almak isteyen kişiler, alacakları evin değerinin büyük bölümü kadar, finansman kullanabilirler.

Konut Finansmanı Şartları Nelerdir?

Konut finansmanı kullanırken, bazı detaylar önemlidir. Kişinin bu şartları sağlaması gerekir. Öncelikle kredi notunun yüksek olması gereklidir. Riskli grup içerisin de olmamalıdır. Kredi puanı düşük olan ve konut finansmanı hizmeti almak isteyen kişiler, ev kredisi için kredi puanlarını yükseltmeye çalışmalıdır. Kredi puanı ve risk grubu hakkında detaylı bilgiler, e- devlet kredi sorgulama üzerinden alınabilir. Konut finansmanı şartları şu şekildedir;
Gelir seviyesini belirten bir maaş bordrosu gereklidir. Banka kriterlerine göre, sigorta sorgulaması da istenebilir.
Hane için de ele geçene toplam gelir, kredi hesaplama da çıkan taksiti ödemeye yetecek kadar olmalıdır.
Konut finansmanı kullanacak kişinin, reşit olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
Konut incelemesi yapıldıktan sonra, ekspertiz sonucun da finansmana engel olacak bir durum olmamalıdır.
Konut finansmanı isteyen kişinin, konut kredisi hesaplama yapıldıktan sonra çıkan ücretin, bir bölümünü peşin olarak vermesi gereklidir.

Konut Kredi Hesaplaması İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar finansman desteği sağlamadan önce, müşterinin kredi notunu inceler. Borçların da aksama olanlar ya da takip listesine düşmüş olup, kredi puanı düşük olan kişiler, finansmandan yararlanamaz. Çünkü bu güvenilir bir tablo oluşturmaz.
Konut finansmanı başvurusu yapmadan önce bir ödeme planı belirlenip ona göre başvuru yapılmalıdır. Bankalar arasında karşılaştırma yapıp, finansman talep etmek daha doğrudur. Ekstra masraflar düşünülüp, hazırlıklı olunmalıdır. Konut kredisi hesaplama ile en uygun kredileri çekebilir ve son derece avantajlı ev sahibi olabilirsiniz.