Ev kredisi çekmek günümüzde ev satın almak için çoğu insanın başvurduğu bir yöntemdir. Bunun sebebi ise birikimi olmayan ve bir evin bedelini direkt veremeyecek çoğu kişinin yine de ev satın almasını sağlayabilmesidir. Bu ise şu şekilde olmaktadır; kişiler bankaya konut kredisi çekmek için başvurmakta bankalar ise bu kişilerin mali varlıklarına, gelir durumlarına, bankayla olan ilişkilerinin durumuna göre ve de konutun durumuna göre olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş sağlamaktadırlar. Eğer olumlu bir geri dönüş alırlarsa da kişiler almak istedikleri konutun fiyatının bir kısmına nakit olarak sahip olduklarını kanıtlamakta, bankalar ise devamında geriye kalan büyük bir kısmını (çoğunlukla %80’ini ) vermektedirler.

Kiradan Kurtulmak İçin Konut Kredisiyle Ev Almak

Kiradan kurtulmak için konut kredisi çekmenin birçok açıdan mantıklı yanları bulunmaktadır. Çünkü ev satın alacak kadar parası olmayan kişilerin; satın almak istedikleri evin bedelinin çoğunu bankadan almalarını, sonrasında ise de bir miktar faizle kira öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olmalarını sağlamaktadır.  Ev sahibi olmak için faizli bir miktarı geri ödemek çoğu kişi tarafından istenen bir şey değildir. Fakat diğer taraftan da bir taraftan kirada otururken diğer yandan ev için birikim yapmak hiç kolay değildir. İşte tam olarak da bu sebeple bankadan konut kredisi çekerek, insanların hayallerindeki evde otururken kiraya verecekleri parayı faiziyle de olsa taksitlerle kira öder gibi ödemeleri daha avantajlı olabilmektedir.

Bankalar Hangi Konutlar İçin Kredi Desteği Sağlamaktadırlar?

Bankaların kredi desteği sağlamaları için, kişilerin konut kredisi başvurularının ardından yapılan ekspertiz raporunun sonucu büyük önem taşımaktadır. Eğer satın alınmak için konut kredisi çekilecek ev inşa halinde yani tamamlanmamış ise de bankalar, başvuran kişilerin kat irtifakına sahip olmalarını evin ve genellikle en azından %80’inin inşasının bitmiş olmasını beklemektedirler. Proje aşamasında olan evler için ise eğer proje sahibinin bankalar ile anlaşması var ise de bu bankalara başvuruda bulunarak konut kredisinden yararlanabilmektedirler. Önemli bir konu olan ev satın alma isteği, bu hususlara dikkat edildiğinde taksitle ev alma seçeneği kullanılarak gerçekleştirilebilir.