Birikim yapmanın bir başka yolu da ziynet sektöründe oldukça değerli olan gümüş biriktirmek ve değerlendirmektir. Doğadaki gümüş miktarı tıpkı altın gibi az bulunduğundan gümüş, değerli madenler arasında yer alır.
Bu değer yatırımcılarına cazip gelirken, dünyada gümüş fiyatlarının iniş çıkışlarını yakından takip etmelerini sağlar. Yatırım aracı olarak da tercihler arasında yer alan gümüş, gelişen teknoloji ile dijital bankacılık sayesinde güvence altına alınır ve işlemler daha kolay daha hızlı sonuca ulaşır.

Gümüş Hesabı Ne İşe Yarar?

Yatırım yapmak için tercih edilen herhangi bir banka aracılığı ile gümüş alım satım işlemleriniz için oluşturacağınız gümüş hesabı, fiziksel olarak da gümüşe sahip olabilme olanağı tanır. Gümüş hesabında herhangi bir hareketlilik için bağlı olunan bankaya 20 gün öncesinde mutlaka haber verilmelidir.
Ayrıca dijital ortamlardan bir hareketlilik yaşanmasını 5 iş günü içerisinde mesai saatleri içerisinde alım satım gibi işlemler yapılabilir. Gümüş hesabı, tıpkı altın hesaplarında olduğu gibi yatırım yapılan banka tarafından güvence altına alır. 100 bin lira veya üzeri gümüşler devlet tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu adı altında korumaya alınır.

Gümüş Fiyatları Anlık Takip Edilmeli Mi?

Gümüş hesabına yapılan yatırımlar da gümüş fiyatlarını anlık takip etmek veya etmemek çokta etki yaratacak bir durum değildir. Bankalar tarafından oluşturulan gümüş hesaplarında alış ve satış işlemlerinde gram hesabı üzerinden işlem yapılır ve anlık olarak hesap güncellemeleri yapılır.
Gümüş, yatırım yapılan bankaya aktif halde olan hesap için alım satım emri vermek yatırım için en ideal tercihler arasında yer alır. Öyle ki gümüş istenilen rakama ulaşıldığında bankaya verilen talimat ile istenilen gr kadar hesaba alımı gerçekleştirilebilir.
Aynı şekilde gümüş hesabından satış yapmak için de banka talimatları ile daha kolay ve hızlı işlemler sağlanır. Anlaşılan banka tarafından hizmete sunulan bu yöntemler sayesinde, gümüş hesabı için istenilen rakamlara anlık olarak takip etmeden alım ve satım işlemleri ile kazanç sağlanılabilir. Ayrıca gümüş hesabı için anlaşma yapılan bankaya diğer bankalardaki birikim hesapları da aktarılabilir.