Ev kredisi kullanıp, evi kiraya veren kişiler, ellerine geçen kira bedeli için gelir vergisi ödemiyor ve son zamanlarda bu konunun detayları ev alacak kişiler tarafından merak ediliyor. Bilindiği gibi, kişilerin bir sene içerisinde ellerine geçen kazanç ve gelirlerden düzenli olarak alınan vergiye, gelir vergisi ismi verilir. Gelir vergisinin ne işe yaradığını, ya da kimleri kapsayıp nasıl ödendiği detaylı olarak merak edilen konulardan biridir.

Gelir Vergisi Kimleri Kapsar?

Gelir vergisine tabi kişiler şunlardır:
Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayanlar
Bir yıl içersin de en az 6 aydır Türkiye’de oturan kişiler
Resmi kurumlarda görev yapıp, iş için yurtdışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
Bu kişiler gelir vergisinden mükellef olan kişilerdir. Ülke sınırları içinde ya da dışında kazandıkları ücretlerden, gelir vergilerini yatırmaları mecburidir. Gelir vergisinden sorumlu olan kişilerin, ilk olarak yıllık gelir vergisi planını hazırlamaları gerekir. Bu plan içerisin de vergiden sorumlu olanların yıllık kazançları bilgisi yer alır. Kiradan kurtulmak için ev alanlar, evi öderken kiraya verince, gelir vergisinden sorumlu tutulmuyor.
Ev kredisi kullananlar dışında herkes için ayrı belgeler düzenlenir. Herkesin kendi gelirine ve özelliklerine ait olan bir form doldurması şarttır. Gelir vergisi yıllık form bilgilerine ulaşmak için, Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına giriş yapmak gerekir.

Taksitle Ev Alanlar Gelir Vergisine Tabi Midir?

Gelir vergisi bir yıl için de en fazla iki taksit şeklinde ödenir. Geldi İdaresi Başkanlığı’nın sitesin de gelir vergilerinin ödeme başlangıç tarihi ve son ödeme tarihi ilanları, yayınlanır. Gelir vergilerinden sorumlu olanlar, oturdukları bölgede ki vergi dairesinden ya da bankalara ödeme yaparak, gelir vergisi ödemesi yapabilirler.
Taksitle ev alan kişilere, gelir vergisi bir avantaja dönüşebilir. Çünkü kredi ödemeleri gider olarak görüldüğü için, evi alan kişi birine kiraladığı zaman, bunu bildirdiğinde kira aldığı için gelir vergisini, ödemek zorunda kalmaz.
Her yıl düzenlenen geldi vergisi ödemeleri, hesaplamaların nasıl yapıldığını da merak edilen bir konudur. Her yıl belirlenen tarifeye uygun ve gelir grubunda göre, hesaplama yapmak mümkündür. Ödemeniz gereken miktarı, vergi dairesinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Son zamanlar da ev aldıysanız, vergiden mükellef olmazsınız. Taksitle ev almak yüksek faizlerden kurtulmanıza yardımcı olur.