Kiradan kurtulmak ve bir ev sahibi olmak günümüzde her ailenin bir hayalidir. Yoğun çalışma temposu içinde, artan zamlar ve geçinme sorunları yaşanırken ev almak insanlar için çoğu zaman zorlayıcı olmaktadır. Ancak artan imkânlar ve bankaların pek çok desteği ile artık ev almak hayal olmaktan çıkıyor. Konut kredileri ile ev almak isteyen vatandaşların yanında olan bankalar, bazı gerekli prosedürlerle de insanlarda kafa karışıklığına yol açıyor. Bunlardan biri olan değerleme yani ekspertiz raporu gerekliliği ve geçerlilik süresi gibi belirsizlikler insanların kafasını karıştıran adımlardan biri halindedir.

Değerleme Raporu / Ekspertiz Raporu Nedir?

Değerleme raporu diğer adı ile ekspertiz raporu senetle ev alma gibi süreçlerde insanların alması bir nevi zorunlu tutulan bir işlemdir. Bu süreçte bankanın belirlediği bir eksper birkaç gün içinde bu raporu hazırlar ve sunar. Bu raporun içeriğinde bahsi geçen gayrimenkulün açık adresi, ait olan kişi ve gayrimenkulün türü, gayrimenkulün yaşı, imar özellikleri ve durumu, fiziki yapısı, ulaşım özellikleri ve altyapısı gibi detaylar bulunur. Ayrıca eksper bu raporu hazırlarken gerekli birimlerden bu bilgileri aldıktan sonra gayrimenkul ölçümlerini tekrar kendisi yaparak karşılaştırır. Tüm bu işlemlerin sonucunda binanın satışa çıkarılıp çıkarılamayacağı, kullanılacak alanlar için konut kredileri belirlemesi gibi bilgilerle raporu sunar. Kısacası gayrimenkulün piyasa değerini belirleyen bir rapordur.

Kira Öder Gibi Ev Alımlarında Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Ne Kadar Geçerlidir?

Gayrimenkul ekspertiz raporlarının geçerlilik süresi konusunda bu kadar kafa karışıklığı olmasının birkaç sebebi vardır. Bu sebeplerden en önemlisi ekspertiz rapor süresinin geçerliliği ile ilgili herhangi bir yönetmelik ya da resmi bir açıklamanın bulunmuyor oluşu gelmektedir. Herhangi bir resmi açıklama ya da yasa olmadığından belli başlı kriterlere göre bu süre belirlenmektedir. Ülkenin siyasi ve ekonomik şartlarında değişim, doğal afet sonucu bina ve bölgesinde yıkım ya da hasar, yapılan değerleme sonrası gayrimenkulün bir bölgesinde imar değişimi ya da fiziki herhangi bir hasar ya da kayıp olmaması halinde genel olarak gayrimenkullerin geçerlilik süresi 6 ay ile 1 yıl arasındadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için ekspertiz raporu en önemli adımlardan biridir.