Faizsiz peşinatsız ev bankalardan satılık gayrimenkuller arasından da alınabiliyor mu? Günümüzün ekonomik koşullarında ev kiralarının son derece arttığını görüyoruz. Bu nedenle kiracıya ev bulmak artık eskisi kadar kolay değil. Kiracılıktan kurtularak ev sahibi olmak isteyenler içinse faizsiz ev almak son derece zor. Faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için çeşitli seçenekler mevcut olsa da bu sistemin ülkemizde yeterince yaygılaştığını söyleyemeyiz. Bu nedenle taksitle ev alma seçeneği alt ve orta gelir grubundan insanlar için en önemli alternatif olmayı sürdürüyor.

Taksitle Ev Alma Yöntemleri

Taksitle ev sahibi olabilmek için çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

1. Birikimevim gibi kuruluşlar aracılığıyla taksitle ev alma. Bu yöntem faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için ideal.

2. Bankalardan konut kredisi çekerek taksitle ev alma. Eğer amacınız faizsiz ev almak ise bu yöntem size göre değil. Zira bankalara ödenen faiz tutarları bu seçenekte bir hayli yüksek.

3. Bankaların icra nedeniyle satılığa çıkardığı ipotekli evleri satın alma. Bu yöntem, icralık evleri piyasa değerlerinin altında satın alma imkanı tanıdığı için tercih edilebilir. Peki, bankalardan satılık gayrimenkuller nasıl alınır, anlamaya çalışalım:

Bankalardan Satılık Gayrimenkulleri Nasıl Bulurum?

Bu tür icralık gayrimenkuller bankaların internet sitelerinde listeleniyor. Tek yapmanız gereken bankaların internet sitelerine girerek araştırma yapmak. Kendinize uygun bir gayrimenkul bulduğunuzda teklif vermeniz mümkün.

Nasıl Teklif Verebilirim?

Bankaların satışa çıkardığı gayrimenkuller icra ihalesiyle satışa sunulur. Dolayasıyla bu tür bir gayrimenkulü satın alabilmek için bankaya teklif sunmanız gerekir. Bankalara teklif sunabilmek içinse aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

1. Bankanın size en yakın şubesine gidin.

2. Satışa çıkarılan her gayrimenkulün bir başlangıç bedeli vardır. Banka sizden bu başlangıç bedelinin belirli bir yüzdesini (sözgelimi % 10’unu) teminat olarak yatırmanızı isteyecektir. Teminatı yatırın.

3. Banka size bir şartname sunacaktır. Bu şartnameyi okuduktan sonra her sayfasını imzalayın.

4. Kimlik fotokopiniz de alındıktan sonra başvurunuz onaya gidecektir.

5. Başvuru onaylanırsa sisteme giriş yapabilmeniz için banka size bir şifre gönderecektir.

İhale Süreci

Herhangi bir gayrimenkule verilen ilk teklifte, o gayrimenkul için ihale süreci başlamış olur. Gayrimenkulün ihale sürecine girdiği bankanın internet sayfasından da görüntülenebilecektir. İhale süresi ilk tekliften itibaren 7 gündür. İhalenin bitmesine 30 dakika kalan yeni bir teklif gelmesi veya var olan tekliflerin arttırılması halinde süreç 12 saat daha uzayacak; 30 dakika kala teklif gelmemesi veya var olan tekliflerin arttırılmaması halinde ise en yüksek teklifi veren ihalenin kazananı olacaktır.