İpotek işlemleriyle ev satın alma çok tercih edilen bir yol olsada, bankaların istediği gerekli şartları yerine getirirseniz talep ettiğiniz kredileri alabilirsiniz. Bankalar, konut kredisi almak isteyen müşterilerinden; yeterli kredi puanı ve belli oranlarda peşinat belirtmelerini ister. Bu durumda banka kredilerinin şartlarını yerine getiremeyecek olan müşteriler faizsiz ev alma sistemlerini tercih ediyor. Bu sistemlerle, kredi faizlerinin oluşturacağı yükün altına girmeden, uygun ödeme planları ve faizsiz taksitlerle ev sahibi olunabiliyor. Faizsiz ev alma modellerine başvurmak için 18 yaşını aşmış olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ödeyebileceğiniz ödeme tutarını belirtmeniz yeterli kabul ediliyor.

Faizsiz Ev Alma Yöntemlerinin Avantajları

– Peşinatsız
– Faizsiz
– Ara ödemesiz
– Küçük taksitlerle ödeme imkanı
– Taksit dondurma avantajı gibi seçenekler sunan firmalar sisteme kayıt taleplerinde yoğunluklarla karşılaşıyor.

Faizsiz Ev Alma Modelleri

Sıralı Sistem; ister peşinatlı isterseniz peşinatsız olark dahil olunan sistemde noter huzurunda yapılan çekilişler ile ev sahibi olunabiliyor. Bu modelde yapılan çekiliş; sıraya göre önceden almayı planladığınız ev değerinin aylık ödeme tutarına göre değişiklik gösterebilir. Bu sistemde 24 ile 240 kişilik gruplara dahil oluyorsunuz. Bazen bu sayılar başvuru yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Sadece noter huzurunda yapılan çekiliş boyunca çıkmayı bekliyorsunuz.

Vade Ortası Sistem; esnek ödeme imkanı sağlayan bu sistem, sadece sizin koşullarınıza göre size danışarak ödeme planı oluşturur. Yani taksit tutarını siz belirlersiniz. Bu konuda irtibat kurduğunuz firma yetkilisine durumunuzu ve taleplerinizi aktarmanız gereklidir.

Esnek Ödemeli Sistem; vade ortası sistemine benzesede daha çok esnaf ve çiftçilik yapan müşterilere yönelik düzenlenmiş bir alternatif yöntemdir.

Faizsiz Ev Alma Sistemlerinin Güvenirliliği

Bugüne kadar çeşitli firmaların sistemlerine dahil olan yatırımcıların; evini alamama veya ödediği parayı geri alamama gibi mağduriyetler yaşamadığı için sistem oturmuş şekilde ilerliyor. Sisteme dahil olmak için firmalar sizden teminat mektubu karşılığında finansmanı sağlıyor. Sistemin güvenli şekilde işlemsinin en önemli nedeni;dar gelirli ailelerin kredi kullanma imkanı olmaması sebebiyle bu sistemlere yoğun ilgi göstermesidir. Elbette konut satışlarında alternatif tek yöntemin faizsiz ev alma sistemleri olmasıda güvenirliliği etkileyen en önemli faktördür.