Konut sahibi olmak için en sık akla gelen seçenek genelde konut kredisi almak olur. Bu yolla birikim yapabileceğini ve taksitleri ödeyerek vade sonunda evi üzerindeki şerhi kaldıracağını düşünen tüketici her zaman daha fazla maliyetlere katlanmak zorunda kalır. Çünkü bu konuda ana maliyet her zaman faiz ödemesi olacaktır. Uzun zaman boyunca yapılan ödemelerinizin büyük kısmı faiz olarak alınır. Ödediğiniz rakamın detayına baktığınızda genel olarak faiz olduğunu ve ana paranın vade sonuna doğru alındığı gerçeği görülür. Bu yolla ev almak bir ev maliyetini ikiye katlamak olarak bile yorumlanabilir.

Konut Kredisi Nedir?

Hemen hemen en uzun vadeli kredi seçeneklerinden bir tanesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kiradan kurtulmak için konut kredisi almak isteyenlerin almaması ve alternatif yol araması gerektiğini gösteren temel nedenler vardır. Bunlar:

Faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız,

Maliyetiniz artar,

Sigorta yaptırılır,

Dosya masrafı kesilir,

Tapunuza şerh koyulur.

Bunlar ilk kalem olarak sayılabilecek nedenlerdir. En önemli durum ise ev bedelinin %15-25’i oranında peşinatın alınması zorunluluğudur. Bu rakam elinizde var olmadan istediğiniz ev bedelinin tamamına kredi çekemezsiniz.

Neden Taksitle Ev Alınmalıdır?

Bankadan kredi çekmenin olumsuz yönlerini gören tüketici Birikimevim sistemine yönelmekte geç kalmayacaktır. Senetle araba veya ev almayı düşünenler bile olacaktır. Bunun yerine güvenilir bir şekilde ve peşinat sorunu da olmadan bu sistemle ev ve araba alabilirsiniz. İstediğiniz rakam üzerinden sisteme üye olma şansınız da vardır. Bankanın istediği bilgiler, evrak ve şartlar da söz konusu olmaz. Bundan dolayı taksitlerinizi ödeyerek birikimlerinizle ev sahibi olursunuz.

Kiradan Nasıl Kurtulursunuz?

Sisteme üye olduktan sonra istediğiniz ana parayı vadeye bölerek ödemeleri yapmaya başlarsınız. Güvenilir ve oldukça fazla insanın mal sahibi olarak yatırım yapmasına neden olan bir yoldur. Yatırımlarınız daha da katlanacaktır.

Ne Kadar Sürer?

Ödemenin tamamının sistem tarafından yapılması yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak değişir. Belirlenen ve anlaşma yapılan zamanda ödemeniz yapılır. Evinizi ve arabanızı alarak ödemelere devam edersiniz. Faiz sorununuz da olmaz.