Faizsiz ev sistemleri, konut almak için yeterli birikime sahip olamayan vatandaşların herhangi bir konut kredisi gibi yöntemlere başvurmadan ev sahibi olmalarını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler ülkemizde 1990’lı yıllardan beri söz konusuyken son beş yıldır piyasada büyüme hızları ve talep yoğunlukları artarak gündeme gelmiştir. “Faizsiz ev alma sistemi nedir ? ” sorusunun sıklıkla sorulması ev almayı düşünenlerinde ilgisini çekiyor. Faizsiz ev alma sistemlerinden faydalanmak isteyenlerin ve bu firmaları daha çok araştırmalarının iki ana nedeni bulunmaktadır:

– Dini kurallar nedeniyle faizin haram olması
– Banka kredilerinin faizleriden dolayı maliyeti arttırmaları.
Bu iki ana sebeten dolayı faizsiz ev alma sistemlerine olan ilgi arttmıştır.

 

Faizsiz Ev Alma Şirketleri

 

Ülkemizde 20’yi aşan faizsiz kredisiz finansman sağlayan şirketler vardır. Bunların başında; EminEvim, FuzulEv, KatılımEvim, HedefEvim gibi firmalar gelmektedir.

Faizsiz Ev Alma Sistemleri Hesaplama

 

Faizsiz ev alma sistemlerinde müşterilere birçok seçenek sunulmaktadır. Bunların bir kısmında sisteme dahil oldukları taksit miktarını vade sonlarına kadar devam ettirirken bir kısmında da ev finansmanı sağlandıktan sonra taksit miktarında artış olabilmektedir. Faizsiz ev alma şirketleriyse bu sistemlerden “katılım payı” olarak adlandırdığı hizmet bedelini müşterilerinden talep ediyor. Katılım payı ile birlikte finansman şirketleri kazanç kalemlerini oluşturmuş oluyor.

 

Faizsiz Ev Alma Sistemleri ve Şirketleri Güvenilir mi?

 

Faizsiz ev alma şirketlerinin hemen hemen hepsi Anonim şirketlerdir. Yani herhangi bir sorun meydana geldiğinde anonim şirketler alacaklarına karşılık olarak sadece mal varlığıyla sorumlu bulunuyor. Bu nedenle bu sistemlerin ve bulunudğu firmaların iyi şeilde değerlendirilmesi gerekiyor.Faizsiz ev alma sistemleri incelenirken emlak sektöründe bulunan tecrübeli danışmalarla yahutta bir avukatın eşlik etmesinde fayda vardır. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı finansman şirketlerinin yıllık cirolarında artışlarının tesbiti nedeniyle denetimlerinin düzenli olarak yapılacağını duyurmuştur. Ama yinede faizsiz ev almak için başvuruda bulunacak olan müşteriler, bu sistemlere başvururken firmalardan yatırımlarını güvence altına almaları için sigortalama işlevinin devreye sokulmasını isteme hakkına sahiptir. Tabi uygun koşulları sağlayan sağlayan finansman şirketi ile anlaşmakta büyük rol oynamaktadır.