Peşinat bankaların ve devletin ortak aldıkları karara bağlı olarak ev almak isteyenlerin ödemesi gereken peşin miktardır. Bu miktar genel anlamda %15-25 arasında değişir. Uygulanmasının arkasında yatan mantık ise genelde alınacak malın tamamının borç yani kredi ile karşılanmasını engellemektir. Böyle olması faiz ile birlikte ödemeleri yapması gereken tüketicinin zora düşmesine neden olabilir. Ev almak uzun süreli bir yatırım kararı olduğundan dolayı bu tarz olasılıklar her zaman var olacaktır. Bunun için ev almanın farklı yollarına da başvurmak ve araştırma yapmak önerilir.

Peşinatsız Konut Kredisi Alınır Mı?

Peşinat uygulaması bankadan kredi alarak ev sahibi olmak isteyen her tüketici için geçerli olan durumdur. Krediniz onaylandıktan hemen sonra eviniz için bilirkişi olan birisi bir rapor hazırlar. Rapora göre belirlenen yatırım değeri üzerinden düşülen peşinat hesaplanır. Düşülen rakam ise banka tarafından verilecek olan kredi tutarının belirlenmesine imkan tanır.

Bu şekilde:

  • İstediğiniz rakamlar üzerinden kredi almanız engellenir,
  • Faiz ödemek zorunda kalırsınız,
  • Ödemeleriniz banka tarafından belirlenir,
  • Peşinat zorunludur.

Bu nedenle Birikimevim sistemi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bahsedilen olumsuz durumların tam tersini bu sisteme üye olarak fark edebilirsiniz.

Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür?

En sık merak edilen ise kiracıya ev alma seçeneğinin olup olmamasıdır. Sistem gereği kiracı olanların bu konuda evlerini alacak paraları verilinceye kadar daha az ödeme yapmaları sağlanır. Evlerini aldıktan sonra ise diğer evini alamayanlara ek olması için küçük bir rakam artışı sağlanır. Bu sayede ev almanız kiracı olmanızdan dolayı desteklenir.

Ödemeler Nasıl Hesaplanır?

Almak istediğiniz anapara belirlendikten hemen sonra varsa peşinatınız düşülür. Kalan para ise eşit taksitler olacak şekilde ödenmesi için istediğiniz süreye kadar çekilir. Ödemeleri yaparak belirlenen tarihte ödemenizi alabilirsiniz.

Araba İçin Nasıl Yol İzlenir?

Araba almak isteyenler de faizsiz araba seçeneğinden yararlanabilirler. Sistem sayesinde hem ev hem de araba almanız mümkün olur. Bunu engelleyen bir durum yoktur. Ödemelerinizin düzenli olması yeterli olacağından mesleğiniz veya çalışma durumunuz da önemli olmaz.