Kredisiz ev satın almak günümüzde artan ev fiyatları sebebiyle giderek zorlaşmaktadır. Bu sebeple de insanlar kiradan kurtulmak için ya da hayal ettiği evi satın almak için ev kredisi çekerek ev almayı tercih etmektedirler. Bunu gerçekleştirmek için ise banka, satın alınacak evin bir miktarına başvurucuların nakit olarak sahip olmasını istediği için insanlar bazı durumlarda evlerini satabilmektedirler. Yaşadıkları evden memnun olmayanlar ya da başka bir evi çok beğenen kişiler için mantıklı olan bu yöntemde, kişiler evlerini satıp yetmeyen kısmı için bankadan kredi çekerek istedikleri evi satın almaktadırlar. Genellikle bu durumdaki insanların kafasında beliren soru ise “Evimi satarken gelir vergisi ödemek zorunda mıyım?”dır.

Evimi Satarken Gelir Vergisi Ödemek Zorunda mıyım?

Kiradan kurtulmak ya da yaşadığı evi değiştirip daha pahalısını almak isteyenler için güzel bir fırsat olabilen kredi çekme seçeneğini değerlendirmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü evinizi satarken gelir vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Taşınmaz konutların satımı için, konutların değer artışından kaynaklanan evin alımı üzerinden 5 yılı geçmeden satılması ve istisna tutarıyla enflasyon tutarı oranları arasında doğan farktan dolayı kazanç elde eden insanlardan alınan vergidir. Bu verginin amacı ise özellikle yatırım amacıyla sürekli ev satın alıp daha sonrasında satarak bundan gelir elde eden insanların devlete kazançlarının vergisini vermeleridir. Ev için yapılmış olan bazı giderlerin bedeli ise alınacak gelir vergisinden düşebilmektedir.

Ev Kredisi ile İstediğiniz Eve Sahip Olun

Bankalar tarafından kişilere sağlanan konut kredisi için, kişilerin ve satın almayı istedikleri evin bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Doğru bir şekilde araştırıldığı ve ödeme planı doğru yapıldığı zaman kişilerin direkt sahip olmadıkları parasal miktar bedelindeki evi satın almalarını sağladığı için son derece cazip bir seçenektir. Ayrıca kişi zaten kirada oturuyorsa kirada oturmak yerine konut kredisi ile evini satın alıp, evinde otururken kira ödemek yerine evinin bedelini ödeyip bu sayede de ev sahibi olmuş olabilir. Bu bakımlardan oldukça mantılı olan ev kredisi ile ev satın alma metodu sayesinde günümüzde çoğu insan ev sahibi olmaktadır.