İnsanlar bedenine de yatırım yapmak zorundadır. Sağlıklı bir yaşam için sporun faydalarını herkes bilmektedir. Düzenli olarak yapılan spor hem sağlıklı bir yaşam sunuyor hem de bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan koruyor. İnsanlar günlük yaşamın telaşı, iş hayatı vb. durumlarda egzersiz yağmayı ihmal edebiliyor. Gün içinde koşuşturmanın vermiş olduğu, hareketlilik egzersiz yapmak gibi olmayacağından, birkaç özel bölgenin çalıştırılması için spor’ a gereksinim duyulmaktadır.  Spor salonlarına gitmeye vakit bulamayan kişiler için, evde de yapılacak egzersiz yöntemleri bulunmaktadır. Üstelik herhangi bir alet gerektirmeden, bedeni doğru şekilde çalıştırabilmek mümkündür. Bunun için öncelikle evde uygun bir alan yaratılıp işe o zaman başlayabilirsiniz. Yaratılacak alan çalışırken keyif vermeli ki düzenli olarak bu alışkanlık sürdürülebilsin.  Yeterli ışık ve güvenle çalışacak alanlar motivasyonu artırmaya neden olacaktır.  Evde ki bütün eşyalar unutulmamalıdır ki egzersizler için kullanılmaya uygun araçlardır.

Sandalye ile Şınav Egzersizi

Yapılmış olan birikim sonuç vermesi için, sağlıklı ve doğru egzersizle yaşam standardı yükseltilebilir. Evde yapılacak egzersizlerin başında gelen klasik şınav hareketini, sandalye ile yapmakta mümkündür. Chair Push Up ‘da denilen bu egzersiz ağır bir sandalye kullanarak yapılabilir. Bedeni sabit tutarak, kolları hareket edecek olması ile boyun ve sırt sabit tutulup kollar yardımı ile göğüs sandalyeye indirilip kaldırılabilir. Bu hareket ile güçlü karın ve kollar için idea bir harekettir.

Sandalye Merdiven Hareketi

Bu egzersizde de ağır bir sandalye kullanmak gerekir. Başlangıç olarak sandalyeye diz dik duracak şekilde basılmalıdır. Sandalye üzerinde durulan bacak ile üstüne çıkılıp, iki ayakla sırayla sürdürmeye devam edilmelidir.

Koltuk Yardımı ile Yukarı Baskı Pozisyonu

Tercih edilen bir koltukta bu hareketi yapmak mümkündür.  Ağırlık kollara doğru verilip koltuğa dayanarak, karın kalça ve bacaklar yoğun olarak çalışabilmektedir. Bedeni sabit tutarak ayakların kendine çekilmesi, kasların doğru çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Triceps Çalışması

Koltuk yardımıyla kol çalışması yapılabilecek bu egzersiz, dirsekten eğilip kalkarak, beden dik bir vaziyette, kollar yardımı ile yerden yukarı ve aşağı şeklinde çalışarak yapılmaktadır. Hareket esnasında karın ve göğüs kasları ne kadar sıkılırsa o kadar faydalı bir çalışma olur. Evde yapılacak egzersizler ile hem keyifli bir vakit geçirilecek hem de spor salonu maliyetinden kurtulup, tasarruf yapabilecektir.