Ev sahibi olmak istediğinizde ev için gerekli olan ödeme dengesini ayarlamanız gerekir. Eğer ödeme dengeniz yeterli değil ise bankadan kredi alabilirsiniz. Bunun için sektör içerisinde yer alan bankalardan destek alabilirsiniz. Günümüzde 240 ay vadeli olarak da kredi alınabilmektedir. Bu sayede ödeme dengenizi de buna bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak alınacak olan evin krediye uygun olması önemlidir. Eğer beğendiğiniz veya almak istediğiniz ev krediye uygun değil ise banka size kredi vermeyecektir. Bunun için de tapudan evi sorgulamayı ihmal etmeyin. Bu sayede pozitif bir sonuç elde edebilirsiniz.

Konut Kredisi Süreçleri

Konut kredisi almak istediğinizde bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Banka sizden ek kefil ve evin tapu evraklarını ister. Kefil durumu bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Eğer kefil göstermez iseniz krediniz de onaylanmayabilir. Buda sizi bekleyen temel süreçlerden biridir. Banka sizin ödeme dengenizi analiz eder. Çekmek istediğiniz tutar konusunda kredi sicil notunuzu kontrol eder. Eğer kredi notunuz düşük ise banka size direk ret cevabı verecektir. Bunun için bankalar ile olan ödeme ilişkilerinizin yüksek olması gerekir. Eğer kredi notunuz yüksek ise banka size istediğiniz oranda krediyi verecektir. Evin değerine göre verilen krediler sayesinde vade tarihinizi de ayarlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Ev almak isteyenler konut kredisine başvuru yapabilirler. Ancak banka sizden burada istediğiniz vadeye göre belirli bir oran sunar. Bu oranı da onayladığınızda bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Banka kredinizi onayladıktan sonra her ay düzenli bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ayrıca kredi kullanımı sonrası banka almak istediğiniz eve ipotek koyar. Bu ipotek bankanın teminatıdır. Eğer ödemelerinizde bir dengesizlik yaşanır veya ödeyemez iseniz banka bu eve el koyabilir. Bunun için tüm ödemelerinizi yapmanız beklenir. Banka sizde ek teminatlarda isteyebilir. Maaş tutarınızın az olması durumunda artı bir kefil isteyebilecektir. Bu detaylar sayesinde konut kredinizi tamamlayabilir ve en iyi sonucu elde edebilirsiniz. Bankadan aldığınız krediyi erken kapatabilir veya vadelerinde de değişiklik zaman içerisinde yapabilirsiniz.