Ev sahibi olmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncellikle evin yasal olarak sahibinin olması gerekir. Ayrıca tapuda bilgilerinin tam olması da sağlıklı bir süreç yaşamanıza yardımcı olacaktır. Kişiden veya banka aracılığı ile ev alacaksanız öncelikle tapuda sorgulama yapmayı ihmal etmeyin. Ev üzerinde herhangi bir ipotek ve benzeri haciz durumu olup olmadığını sorun. Eğer bu tarz engeller var ise evi almanız zor bir duruma düşecektir. Öncelikle tapudaki bilgileri görmeden ve emin olmadan karşı tarafa ödeme yapmayın. Eğer banka kredisi ile evi alacaksanız banka yetkilileri bu konuda araştırma yaparak size bilgi verir. Kredi ile alındığı için banka otomatik olarak ipotek koyar. Bundan dolayı bu detaya önem vermeyi ihmal etmeyin.

Tapuda Nelere Dikkat Edilmeli

Ev almak için biriktirdiğiniz parayı tapuda satıcıya ödeyebilirsiniz. Tapuda mutlaka ilgili işlemlerin yasal olmasına özen gösterin. Evin üzerinize kayıt olduğundan emin olun. Evin değerine göre belirli bir tapu harcı çıkar. Bu harç alıcı ve satıcı tarafından ödenir. Ödeme işlemi sonrası evin yasal sahibi siz olursunuz. Tapu adınıza düzenlenir ve size teslim edilir. Bu aşamadan sonra evin gerçek sahibi olarak istediğiniz şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Tapuda ilgili işlem sonrası evin değerindeki tutarı satıcıya gönderebilir veya nakit ödeyebilirsiniz.

Tapu Belgesi Ne Zaman Alınır

Konut kredisi veya peşin ödeyerek bir ev sahibi oldunuz. Bu aşamadan sonra eğer bankadan alım yapmış iseniz banka avukatı da tapuya sizle gelir. Burada ilgili eve ipotek işlemini koyar. Tapunuzu alabilirsiniz. Ancak peşin ödeme ile almışsanız herhangi bir ipotek işlemi olmaz. Ödeme sonrası tapunuz hazırlanır ve size teslim edilir. Tüm bu süreç yasal olarak işler. Bundan dolayı güvenle işlem yaptırabilirsiniz. Hayal ettiğiniz eve bu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Tapuda evin gerçek değerini belirtmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede ilgili tapu harcı ortaya çıkacaktır. Bu harcın ödenmesi de kanuni zorunluluk olarak karşınıza çıkıyor. Harcın ödenmesi sonrası işleminizi güvenle yapabilir ve tapunuzu hemen alabilirsiniz.