Yükselişte olan mega şehirlerde haliyle ev almak isteyen kişi sayısı da dolandırıcılarda artıyor. Ev almak isten kişilerin ilk başlarda güvenilir sağlam firmaları araştırmaları gerekmektedir. Birçok emlak danışmanı iş yapmaktadır. Ancak bu emlakçilerin yanında işini resmiyete dökmeyen emlakçiler da mevcuttur.
Kaparo ve benzeri ücretleri aldıktan sonra evleri satmaktan vazgeçiyorlar. Bunlara dikkat etmelisiniz. Evi alacağınız şirketi çok iyi ve detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Şirketin veya bünyesinde çalıştırdığı elemanların başarılarına, yaptıkları işlere, sattıkları evlere, müşteri memnuniyetine kısacası çalıştıkları alandaki her detaylarına bakmanız gerekiyor.
Evin risk alanında bulunup bulunmadığına iyice bakınız. Kentsel dönüşüm kapsamında birçok riskli daire bulunmakta. Bu tarz yerlerden ev alacaksanız evinizin yıkılmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ruhsata Dikkat Edin

Binanın ruhsatı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekli. Senetle ev almak gibi bir işe girecekseniz sizlere verilmiş olan sözleşmenin en ince ayrıntısına kadar okumalısınız. Eğer her ayrıntısını okumazsanız senediniz başkalarının eline geçerek işleme konulabilir.
Bunların yanında birde sahte emlak komisyoncuları var. Neredeyse her yerde bulunan emlakçilerden ev alma riskine atmayın kendinizi. Bilindik güvenilir firmalara yönelmeye çalışın. Size garip gelen bir durumda emlakçilik belgesinin olup olmadığına bakınız.
Sizlere devasa birikimler elde edip satışında paranızı katlayacak denilen işlerden uzak durmalısınız.  Bu durumlarda sizlere birikim yaptırmaktan çok sattığınızda kar ettirecek yerler almalısınız.

İpotekli Veya Hacizli Olup Olmadığına Bakın

İkinci el ya da sıfır daire alın isterseniz bir şirketle anlaşın bunlarda ipotek ve haciz olabilir. Evi alırken haciz, ipotek bulunmadığına dikkat edin. Diğer türlü aldığınız dairede ipotek ya da haciz varsa daireniz tekrar satışa girebilir.
Param elimde kalsın birikimim yanmasın diye düşünüp aceleyle ucuz ev alıp hata yapmayın. Alacağınız dairenin piyasa değerlerini araştırın. Evin içerisinde kiracı var mı yok mu kontrol edin. Eğer ki içerisinde kiracı varsa sözleşmesinin bitiş süresine ve şartlarına bakmayı unutmayın.
İçerisinde ki kiracı değişse bile siz şartları değiştirmeyin. Bu işlerin altına girmeden önce ciddi araştırmalar yapmanız gerekiyor. Birikim yaptığınız parayı doğru yere yatırım yapmanızı öneririz.