Arsa ve arazi satın alma, uzun vadede mutlaka kazandıran bir yatırım konusudur. Eğer 5-10 yıllık bir hedefiniz varsa arsa almak, 10 yılın üzerinde bekleme gibi bir imkânınız varsa da arazi  yatırımı yapmanız kazandıran bir yatırımdır. İyi yatırımcılar, imar gelebilmesini öngördükleri bölgelerde araziler alarak,  imarın gelmesiyle yaptıkları yatırımdan yüksek kar elde etmeyi amaçlarlar.

Arsa ve Arazinin Alımında Önemli Hususlar

Araziler imarı yapılmamış olan topraklardır. Bir gün arazi alanına imar gelirse aldığınız arsa değeri artar ve kazanç sağlarsınız  ama gelmediyse de değeri çok sınırlı miktarda artar. Arsalar ise imarı alınmış topraklardır ve bulundukları alanlarda ticaret ve nüfus sayısı arttıkça o bölge de değer kazanır. Satın almayı düşündüğünüz arazi ya da arsanız olduğu bölgenin durumunu belediyeden öğrenebilirsiniz. Arsanıza ne ölçüde inşaat yapılabileceğini imar planınıza göre hesaplayabilirsiniz.
Ev, arsa ya da arazi alırken en önemli şeylerin başında ‘konum ‘ gelir. Almayı planladığınız arsa ve arazideki en önemli etken konumdur. Arazinizin yanındaki ya da yakınındaki ticaretin, nüfusun ve üretimin artması demek sizin yatırımınızın da artışını destekleyecektir. Bu gelişmeler, bir gün arazinizin  yer aldığı  bölgeye imar getirir ve araziniz de arsaya dönüşebilir.

Kazançlı Yatırım Nasıl Yapılır

Faizsiz ev alma haricinde arsa ya da arazi satın alma durumunda sit alanlarından, su havzalarından ve hisseli tapulardan kaçınmak gerekir. Hisseli tapularda diğer ortakların tapuyu sizden, ödemiş olduğunuz bedel kadarıyla alma hakları olabilir. Sit alanları ve su havzaları da imara açılmazlar ve bu sebeple umduğunuz değer artışını göstermezler.
Arsanızın yola olan cephesi ve cephesinin genişliği arsa değerini arttıran özelliklerdendir. İmarın gelmesi durumunda arazinizin arsaya dönüşmesiyle  alanınız % 40 oranında küçülebilir bu sebeple bu kesintiyi göze alarak inşaat yapılacak kadar boyutu olan bir arsa almalısınız. Kredisiz ev ve bütçenize uygun olan her türlü alım satım işleriniz için uzman bir yatırımcı ile ortak çalışmanız yararlı olur.

Arsa, arazi ,gayrimenkul işleriniz için  ve  faizsiz ev ayrıcalıklarından yararlanmak için Birikimevim.com adresinden bilgi alabilir ve uzman ekibimizin bütçenize ve aradığınız özelliklere göre sunacağı en uygun seçeneklerle hayallerinize kavuşabilirsiniz.