Bir arsanın satın alınmasını sağlamak amacıyla aracı kuruluşlar vasıtasıyla finanse edilen paralara genellikle arsa kredisi olarak tanımlar.

Ülkemizde bazı bankalar bu krediyi destekle ise de bazı bankalar henüz bu uygulamaya geçmemiştir. Ancak özellikle pandemi döneminde insanların müstakil ev ihtiyacının artması nedeniyle arsa kredileri de talep görmeye başladı. Bu nedenle arsa kredileri yaygınlaşmaya başladı.

Bu durumda da insanlar krediden önce Arsa kredisi hesaplama nasıl yapılır, gibi konulara eğilim gösterdi.

Arsa kredilerinin talep görmesi ve hesaplama araçlarının artması nedeniyle de bankalar bu konuda titiz bir çalışmaya başladı. Ancak arsa kredileri de tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi bankadan bankaya farklılık gösteriyor.

Arsa Kredisi Hesaplama

Arsa kredisi, tüketicinin kendi kullanımı için ya da başkalarının kullanımı için daha sonra konut amaçlı geliştirilebilecek bir arazi parçası satın almak için kullanılır. Bu nedenle de arsa kredisi hesaplama nasıl yapılır, merak konusu olur. Öncelikli bilinmesi gereken konu arsa kredileri konut kredisi kadar yaygın değildir ve bu nedenle her banka arsa kredisi vermez.

Bir diğer önemli husus ise arsa krediler konut kredisi kadar uzun vadeli olmayabilir. Konut kredilerinde vade 240 aya kadar çıkarken arsa kredisi maksimum 120 ay olur. Bu durumda da vade ile faizin oluşturacağı hesap sizin aylık ödeme tutarınızı belirler. Arsa kredisine başvurmadan önce mutlaka bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.

Arsa Kredisi Almak Kolay Mıdır?

Eğer güvenilir ve sadık bir müşteriyseniz arsa kredileri de diğer krediler gibi verilebilir. Ancak her kredide olduğu gibi arsa kredisinin de bazı şartları vardır. Bu nedenle arsa kredisi hesaplama nasıl yapılır, konusundan önce bu şartları taşıyıp taşımadığınızda önem kazanır.

Bu şartlar ise;
İmarlı bir arsa için ipotek şartı olabiliyor.
Hisseli arsalar tüm hisseyi almanız gerekebilir.
Satın alacağınız arsa ticari amaçlı bir kullanım için olmamalıdır.
Gerekli durumlarda kefil şartı bulunabiliyor.
Bankanın inisiyatifine göre ek teminat söz konusu olabilir.
Arsa kredisi için tüm detayları bu krediyi tahsis eden bankalar ile görüşebilirsiniz.