Arsalar imarlı ve imarsız olmak üzere iki şekilde satışa sunulur. Bankalar bu duruma göre farklı kredi faizleri uygular.

Arsa kredisi faiz oranları son durum fiyatlarını öğrenmeden önce satın alacağınız arsanın imara açık olup olmadığını net bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Bazı durumlarda alıcıların ev satın almak yerine bir araziye bir ev inşa etmeyi de düşünmeleri yaygın olabiliyor.

Ancak bu durum nakit para ile gerçekleşebileceği gibi kredi ile de sağlanabiliyor. Bir arsaya ev ya da bina inşa etmek için kaynağa ihtiyacınız varsa bu durum arsa ya da arazi kredileri ile mümkün olabiliyor. Bu durumda da alıcılar arsa kredi faiz oranları ile yakından ilgileniyor.

En Uygun Arsa Kredisi Faizleri

Bir daire satın almak için konut kredisi söz konusu iken, bankalar arsa almanız için size arsa kredisi veriyor. Ancak arsa kredisi, normal bir konut kredisinden farklı şartlara sahip olabiliyor. Örneğin; konut kredileri daha uzun yıllara yani vadeye yayılırken arsa kredileri daha kısa vadeli olabiliyor. Arsa kredisi veren bankalar için arsa kredisi faiz oranları son durum halini merak ediyorsanız bu bankalar;

Albaraka: 60 ay vadeli seçenekler ile
İş Bankası: 60 ay vadeli seçenekler ile
Ziraat Bankası: 60 ay vadeli seçenekler ile
Şekerbank: 120 ay vadeli seçenekler ile
TEB: 60 ay vadeli seçenekler ile tüketiciye kredi veriyor.
Faiz oranları ise bankadan bankaya ve kredi notunuza göre farklılık gösteriyor.

Hangi Arsalara Kredi Veriliyor?

Arsa kredisi faiz oranları son durum merak edilen konulardan biri olurken hangi arsalara kredi verildiği de merak edilen konular arasında yer alıyor.

Arsa kredileri temelde iki tip oluyor. İmarlı ve imarsız arsa bunun yanı sıra belediye sınırları içerisinde olan ve olmayan arsalar ya da hisseli arsalar kredilerde farklılık gösteriyor.

Bu nedenle arsa kredisine başvurmadan önce satın alacağınız arsanın tapu durumunu net bir şekilde öğrenmelisiniz. Zira bankaların kredi vermeden isteyeceği ilk evraklardan birisi bu olacaktır.