Bütün birikim planlarınız ile artık bir ev almak istediniz ve harekete geçeceksiniz. Nasıl bir yol haritası çizmek gerektiği çok iyi hesaplanmalıdır. Araştırma yapılmadan alınacak evler, daha sonradan huzursuz bir yaşama neden olabilir. Uzun uğraşlar sonucunda sahip olunacak evin istendiği gibi olması için, artılarını ve eksilerini çok iyi bilmek gerekir.  Neticede fazlasıyla yatırım yapılacağı için, işler bu konuda biraz daha hassaslaşmaktadır. Binanın kaç sene önce inşa edildiği, deprem testlerinden geçip geçmediği ve yaşanmış olan depremlerden sonra oluşmuş hasar vb. durumlar hakkında bilgi sahibi olmak, kafada ki soru işaretlerini en başta gidermiş olacaktır.

Evin Konumu Önemli

İyi bir yatırım yapmak için de ev alınabilir. Uzun vadede yeterince sağlam bir yatırım türü olabilmektedir. Bu sebeple satın alınacak evin, konumu önemli bir yer tutmaktadır.  Neticede iş, okul, hastane ve toplu taşıma noktalarına ne kadar yakın olursa, o kadar çok yaşam standardı yükselecektir. Böylesine merkezi bir yerden ev satın almak, her türlü kolaylığı beraberinde getirecektir.

Ulaşıma Dikkat Etmek Gerek

Merkezi bir konumda oturmanın da bazı sıkıntıları olabilmektedir. Bu sıkıntıların en başında, şehir merkez lokasyonunun maliyet olarak daha fazla olmasıdır. Söz konusu sebep planlanan hesabın üstünde çıkabilir. Yapılan hesap fazla geldiği takdirde, merkezi bir bölgeden vazgeçildiğinde ise bu sefer, en yakın toplu taşıma noktaları ve durakları iyi hesaplanmalıdır. Aksi bir durumda toplu taşıma maliyetleri, uzaklığı vs. gibi etkenler daha da zorlayıcı bir duruma gelebilir.

Evin Dikkatli İncelenmesi

Satın alınacak evin sağlığı da önemlidir. Evi alırken daha önce oturan sahiplerinin nasıl kullandığı, ne şekilde bıraktıkları önemlidir. Su sızıntısı, rutubet, cephesi ve ses yalıtımı ile de bilgi sahibi olmak işe yarayacaktır. Komşulardan alınacak birkaç bilgi de ev hakkında bilinmeyenler konusunda fazlasıyla iş görecektir.

Krediye Uygunluk

Alınacak evin krediye uygunluğu konusunda da araştırma yapılmalıdır. Binanın yüzde miktarı olarak, ne kadarının tamamlanmış olduğu, ipotek sorgusu, hisseli mi olduğu ve yıkım kararı gibi olumsuz etmenlerin olup olmadığı kredi uygunluğunu etkileyeceği için bütün bunlar evi satın alırken çok büyük önem taşımaktadır. Konut kredisi ile ev alınacağı zaman bu etmenleri gözden geçirmek, sorunsuz bir yatırımın önünü açacaktır.